Kommenteeri

Ökomood rõivastuses - kuidas seda mõista? 3. osa

Milline rõivatoode ikkagi on ökomoodne? Kuidas arvad Sina?

Käesolevas peatükis tutvume erinevate seisukohtadega ökomoest. Teema viimase punktina kirjeldan GreenEst OÜ tegevust kui panust ökorõivastuse lemmikuks kujunemise edendamise vallas.

  • Sagedane on see, et ökorõivaks peetakse linaseid, takuse koega etnilisi ja rahvuslikke rõivatooteid.

  • Üsnagi levinud on arvamus, et ökomood on teise ringi rõivaste kasutamine. Kasutatud riiete poodidest võib leida tuntud firmamärke ning kvaliteetseid ja vähekantud rõivaid, mida on esimese ringi kandjad põhjendamatult vara ära andnud. Igal sellisel esemel on oma minevik ja lugu.

  • Ökoloogilisest aspektist lähtudes on oluline katkiste riiete parandamine ja uuesti kasutamine, pole mõtet riideid kergekäeliselt ära visata.

  • Väga levinud arusaam ökomoest on juba kantud või uute, mingil põhjusel kasutusse võtmata jäänud rõivaste ümberdisainimine, taaskasutamine uuel kujul ja uues stiilis. Omaõmmeldud rõivaese on alati isikupärane ja ainulaadne.

  • Samadel põhjustel on igaühel arukas üle vaadata oma riidekapp ja sinna seisma jäänud korralikele, puhastele ja tervetele rõivastele, mida ise enam kanda ei kavatseta, anda uus elu  -  viia need taaskasutusasutusse või annetada heategevuseks.

  • Ökoloogiline ja ühtlasi ökonoomne on riideid pesta nii vähe kui võimalik ja nii sageli kui hädavajalik. Seejuures riideid juhendi järgi hooldades kestab nende eluiga tunduvalt kauem. Kemikaalide kasutuse vähendamise eesmärgil peaks vältima keemilist puhastust. Rõivaste pesemiseks oleks säästvam kasutada kuni 40-kraadist pesumasina režiimi või käsitsi pesu ning mõõdukas koguses keskkonna- ja ihusõbralikke pesuvahendeid. Elektri kokkuhoiu mõttes tuleks loobuda pesukuivati kasutamisest, riputada pesu kuivama soovitavalt õue ja sirgelt, et see vajaks hiljem vähem triikimist. Triikida tuleks vaid riideid, mis seda tegelikult ka vajavad ning nõrgemat triikimiskuumust vajavad rõivad võiks jätta triikimiskorral viimaseks, need saab sirgeks ka väljalülitatud triikrauaga.

  • Märkimisväärne on seisukoht, et tuleb osta harvem ning just kallimaid ja kvaliteetsemaid tooteid, mille vastupidavus on pikem kui kiirmoetoodetel ja mis ei vanane moraalselt. Tasuks vältida impulssoste, enne ostutehingu sooritamist tasuks veenduda kauba vajalikkuses ning kantavuses ka paari aasta pärast, pole mõtet osta vaid seetõttu, et toode on soodsa hinnaga. Mida odavamad on rõivad, seda tõenäolisem on, et need on valmistatud tootjatele ebaõiglast palka makstes ja keskkonnale reostust tekitades ning roheline südametunnistus ei luba sellist tegevust heaks kiita. Kindlasti tasub uurida, kus kaup on toodetud, et olla kindel ka toodete kvaliteedis. Näiteks valmistavad mitmed Euroopa firmad oma kollektsioonid väikestes Eesti ettevõtetes ning seda nimelt hea ja vastupidava õmbluskvaliteedi tõttu.

  • Uute kangatootmistehnoloogiate väljatöötamine näiteks võimaldab plastikust toota viskoosi või polüestri sarnast kiudu ja kangast, millest omakorda keskkonnasaastet vähendavalt rõivaid valmistatakse.

  • Üldises plaanis on siiski soovitav loobuda sünteetilistest kangastest rõivaste kandmisest, selliste tekstiilkiudmaterjalide tootmiseks kasutatakse taastumatuid maavarasid (naftat, maagaasi) ja nende lagunemisprotsess looduses kestab sajandeid, eelistada tasuks naturaalseid rõivamaterjale ja -tooteid. Looduslikud materjalid on tervisele kasulikumad, vähendavad higistamist ja lasevad nahal hingata.

  • Kindlasti kuulub ökomoevaldkonda ökoloogiline rõivatoode, mille valmistamisel on kasutatud ökopuuvilla, mahepõllunduslikku kanepit, lina, bambust, sojat vmt. Sellisetest kangamaterjalidest ökorõivas on väga nahasõbralik ja allergiavaba, toorme kasvatamisel pole kasutatud sünteetilisi väetisi ega putukamürke. Orgaanilisus ning toormaterjali kemikaalivaba tootmine ja mürgivaba töötlemine on kujunemas väga põhjendatuks müügiargumendiks ja eetilisuse sümboliks. Kangameterjalid on sellekohaselt ka sertifitseeritud. Ka energeetiliselt on selline toode puhtam kui mitmenda ringi rõivatooted.

Kuna GreenEst OÜ tegevusvaldkonnaks on nimelt ökoloogilistest sertifitseeritud kangamaterjalidest valmistatavate ökorõivaste kujundamine ja tootmine, on meie südameasjaks selliste ökoteemade tõstatamine ja teadvustamine. Täpsemalt ökopuuvillast ning teistest ökoloogilistest tekstiilkiudmaterjalidest kirjutan järgmistes postitustes.

 

Vaata lisaks:

Ökomood rõivastuses  -  kuidas seda mõista? 1. osa

Ökomood rõivastuses  -  kuidas seda mõista? 2. osa

Esilehele saad siit.

Loe ka teisi blogipostitusi.

Lisa kommentaar

Email again: